Salman Plastik Röportaj

21 Haziran 2018
Gürbüz SALMAN
Yönetim Kurulu Başkanı
Salman Mühendislik Plastik San. ve Tic. A.Ş.
 
 • Şirketiniz kaç yılında kuruldu? Kaç ortaklı bir yapıya sahipsiniz?
 • Şirketimiz 1974 yılında SALMAN MÜHENDİSLİK PLASTİK SAN. ve TiC. A.Ş. adıyla kurulmuştur. Şirket tek kişiye ait olarak devam etmektedir.

   
 • Ana üretim konunuz hakkında bilgi verir misiniz?
 • Ana üretimimiz plastik enjeksiyon ve ektrüzyon üzerinedir. Plastik ekstruder alanımızda fren hortumları, yakıt hortumları, corruger boru, kablo koruyucular, otomotiv aydınlatma, iç trim parçaları ve çok çeşitli plastik profiller üretmekteyiz. Enjeksiyon hattımızda kendi bünyemizde montajını yaptığımız plastik parçaları üretmekteyiz. Ekstrüzyon hattımızda üretmiş olduğumuz corruger boruların klips ve rakorlarını da aynı zamanda enjeksiyon bünyemizde üretimini sağlamaktayız. Bütün mühendislik plastiklerin enjeksiyon ve ekstruderlerinin üretiminin yanında Arge ve Dizayn mühendisliklerimizle hizmet vermekteyiz.

   
 • Firmanızda mavi yaka ve beyaz yaka olmak üzere kaç kişi çalışmakta? Kadın ve erkek personel sayınız nedir?

  15 beyaz yaka, 84 mavi yaka, 35 Kadın, 64 erkek olmak üzere toplamda 94 çalışanımız vardır.

   

 • Yapmış olduğunuz ithalat ve ihracat tutarınız nedir ?

  Toplam ihracat miktarımız 2017 yılı itibariyle ⁓3.500.000 €’dur. Her geçen yılda ki hedeflerimiz yeni projelerimiz ile birlikte ihracat miktarını arttırmaktır. İthalatta 2017 yılı kapanışımız 7.000.000 €’dur. 2018 yılı dahilinde devreye girecek projeler ile birlikte hedef rakamlarımız artmaktadır.

 • Yatırım miktarınız nedir?

  İnovasyon ve teknoloji çağında gelişme gösterdiğimiz bugünlerde rekabetçi ve tercih edilme sebeplerinden biri de kendini sürekli yenilemeden geçmektedir. Yeni projeler ve tasarımlarla birlikte sürekli iyileştirme hedeflerimizle ihtiyaca yönelik yatırımlarımızı her yıl arttırmaktayız. 2017 yılı itibarı ile artan projelerimizde kapasite sorunu olmaması açısından makine parkuru % 15 arttırıldı ve otomasyonel üretim şekli hedef alınarak ⁓ 1.500.000 €’luk yatırım yapılmıştır.

 • Bu içeriği paylaşın