TST Tamsan Bağlantı Elemanları A.Ş. Röportaj

11 Temmuz 2018
 • Şirketiniz kaç yılında kuruldu?

  1989 yılında kurulan Tamsan Bağlantı Elemanları A.Ş. TST markası ile başlıca "Otomatik Rakor” / "Quick Coupling” olmak üzere hızlı bağlantı elemanları üretimi yapmaktadır. 25 yılı aşkın zamandır sektör lideri konumunda bulunan Tamsan A.Ş., su, pnömatik, hidrolik, gaz, kimyasal, vakum ve her türlü akışkanlarla ilgili üretim çözümleri sunmaktadır.

 • Ana üretim konunuz hakkında bilgi verir misiniz?

  Tamsan Bağlantı Elemanları A.Ş.’nin TST markasıyla ürettiği hızlı bağlantı elemanlarının ve "quick coupling” ürünlerinin kullanıldığı başlıca sektörleri; Otomotiv, Demir Çelik, Plastik, Kalıp, Savunma, Beyaz Eşya, Medikal, Cam, Gemi İnşa Endüstrileri ve Uzay Teknolojileri olarak sıralayabiliriz. Ürün gruplarımız da kullanıldıkları uygulama alanlarına göre; su, pnömatik, hidrolik, elektrik ve vakum ana başlıkları altında toplanabilir.

 • Firmanızda, mavi yaka ve beyaz yaka olmak üzere kaç kişi çalışmakta, erkek ve kadın personel sayınız nedir?

  10’u mühendis olmak üzere 40 Beyaz yaka ve 175 mavi yaka toplam 215 kişilik bir ekip ile çalışmaktayız. Çalışanlarımızın 63’ü kadın, 152’si erkektir.

 • Yapmış olduğunuz ithalat ve ihracat tutarınız nedir?

  2017 yılı üretim ve satışlarımızın oranı %90 ihracat ve %10 iç pazar olarak gerçekleşmiştir. 2017’nin firmamız açısından özellikle ihracat anlamında çok başarılı bir sene olduğunu söyleyebiliriz. 2015’te KOSGEB tarafından verilen yılın İhracatçısı Ödülü’nü kazanan firmamız, 2017 yılında da büyük bir sıçrama yaparak 2016 ihracat rakamlarının %20 üzerine çıkma başarısını göstermiştir. Buradaki en büyük artış, 2016 yılının Eylül ayında, Avrupa’da açmış olduğumuz dördüncü ofis olan TST DE’nin katkılarıyla Almanya’da gerçekleşmiştir. Yine 2017’de firmamız iç piyasa satış rakamlarını %10 artırmak suretiyle sektöründeki lider pozisyonunu devam ettirmiştir.

 • Yatırım miktarınız nedir?

  Üretimini yaptığımız hızlı bağlantı ürünleri tüm endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle plastik, medikal, savunma sanayi gibi alanlarda ürün geliştirmek çok büyük uzmanlık gerektiriyor. Biz, hem yılların verdiği deneyim hem de Ar-Ge yatırımlarımız sayesinde sektörel ihtiyaçları göz önünde bulundurarak yeni sistemler tasarlıyor, müşterilerimize çözüm ortağı oluyoruz. Bu yaptığımız tasarımları en hassas üretim teknolojileri ve yüksek kalite standartlarıyla gerçekleştiriyoruz. Bu sayede firmamız yıllar içinde ihracat ağırlıklı üretim yaparak dünyanın en saygın üreticilerinden biri haline geldi.

 • Yurtdışı bağlantınız var mı?

  İngiltere, Almanya, İsviçre ve Hollanda’da tamamen kendine ait TST şubeleri bulunan firmamız, en büyük başlıca pazarları Almanya, ABD, İsviçre, İngiltere, Hollanda, Fransa, İtalya, İspanya ve Portekiz olmak üzere, Malezya’dan Brezilya’ya, Kanada’dan Avustralya’ya, Meksika’dan Çin’e kadar toplam 60’tan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.

 • Hedefleriniz nelerdir?

  Global pazardaki payımızı artırmak için özellikle teknolojinin gelişmiş olduğu ülkelerde, hem yeniliklerin en hızlı şekilde takip edilmesi hem de bu yönde oluşan ihtiyaçların karşılanmasını sağlamaya yönelik teknoloji merkezleri kurmayı planlıyoruz. Bizi dünya çapında bilinir bir marka haline getiren özelliğimiz, sektör ayırt etmeksizin her alanda artı değer katarak geliştirdiğimiz ürünlerimizdir. Söz gelimi geçtiğimiz yıl içerisinde demir-çelik ve şişeleme sektöründe faaliyet gösteren iki müşterimiz için ihtiyaçları doğrultusunda, üretim maliyetlerini ciddi anlamda azaltan ürünler tasarladık ve bunların patent başvurularını yaptık. Bu sene içerisinde de benzer projelerle, müşteri odaklı ve yenilikçi yapımızı sürdürmek firmamızın başlıca hedefleri arasında yer alıyor.

 • GEPOSB ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

  Gebze’nin önde gelen OSB’lerinden Gebze Plastikçiler OSB’ye 2005’te taşındık. Daha önce üretim yaptığımız yerlerle karşılaştırdığımızda OSB’lerin hem kentleşme ve sanayileşme ilişkilerini düzenleme açısından hem de yol, su, kanalizasyon, arıtma tesisi ve çevre sağlığı gibi önemli birçok konudaki artılarını yaşadık. İçinde bulunduğumuz OSB’nin Türkiye’deki sanayinin en yoğun olduğu bölgelerden Gebze’de yer alması ve çevresinde birçok OSB’nin olması hem tedarik zinciri açısından hem de yerli müşteriye ulaşılabilirlik açısından büyük kolaylık sağlamaktadır.

 • Bu içeriği paylaşın