Pimtaş Röportaj

21 Haziran 2018
Şamil TAHMAZ
Yönetim Kurulu Başkanı
Pimtaş Plastik İnşaat Malzemeleri San.ve Tic. A.Ş.
 
Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Tahmaz ile plastik imalat sektöründe, sektör çeşitlendirme, maliyet kontrol, ihraç pazarlarındaki yaklaşımı ve risk-maliyet yönetimine ilişkin konuları konuştuk.
 
 • Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?
  Firmamız 1977 yılında iki ortaklı olarak kurulmuştur. Halen firma yönetimimiz ikinci kuşak temsilcileri tarafından yönetilmektedir.
   
  Ana üretim konumuz plastik inşaat malzemeleri imalatı olmakla birlikte, tarım, endüstri, turizm ve diğer sektörlere de hizmet veren yaklaşık 8 bin çeşit ürün yelpazesine sahibiz. Üretimimizin %35’ne denk gelen ve şirketimizin son 5 yıldır otomotiv sanayisine yönelik çalışmaları hız kazanmıştır. Yan sanayi olarak Ford ve Toyota gibi ana üretici firmaların yaklaşık 35 parçasını, Ford kamyonlarının da filtrelerini imal ediyoruz.
   
  Ayrıca skalamızda havuz ekipmanları, artırma tesisleri, su parkları, akvaryumlar, 2016 başı itibariyle üretimine başladığımız içme suyu ve doğalgaz hatlarındaki boru ve ekipmanlar yer almaktadır. Plastik imalatında rekabet ağır, ithalat baskısı da her dönem artarak devam ediyor.
   
 • Siz nasıl bir yaklaşım benimsediniz?
  Firmamız farklı sektörlere hizmet sunmasıyla, sektörel krizlerden mümkün olduğu kadar az etkilenmektedir. Uluslararası yapıya sahip olmamız, yaklaşık 90 ülkeye ihracat yapmamız üzerimizdeki rekabet baskısını azaltıyor. Ayrıca yurtdışı pazarına açılmak bizi mevsimsel üretimden uzaklaştırarak elimizi güçlendiriyor. Pimtaş'ın gücü buradan geliyor. İhracat pazarlarınız hayli geniş.
   
 • Pazarın çeşitliliği sağlamak noktasında herhangi bir destek alıyor musunuz?
  Sektördeki kamuya ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisindeyiz. Bu işbirliği, destekleri ve kendi münferit çabalarımızın birleşmesiyle sinerji oluşturup, ihracat pazarlarını son noktaya kadar taşıma gayretindeyiz. Yıl içerisindeki yaklaşık 12 uluslararası fuara da katılım sağlıyoruz.
 • Bu içeriği paylaşın