PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 4006 Tübitak Bilim Fuarı..

21 Haziran 2018
PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından öğrencileri bilime hazırlamak ve üretkenliğini arttırmak amaçlı bilim fuarı 10-11 Mayıs 2018 tarihinde TÜBİTAK Desteği ile düzenlendi.
 
Öğrencilerin üretirken eğlenmelerini ve kendine olan güvenlerini arttırmayı hedefleyen fuarda 21 öğretmen ve 110 öğrencinin görev aldığı fuar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Şener DOĞAN’ın yanı sıra birçok okul ve kurum müdürleri ve bölge sanayicileri tarafından ziyaret edildi.
 
Okul Müdürü Fazlı YAĞMUR yapmış olduğu açılış konuşmasında "TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ile amacımız öğrencilerin yaşarken öğrenmelerini, öğrenmenin yaşamın merkezinde olduğunu, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp birçok teorik bilginin gerçek hayata aktararak kolayca kavranmasını sağlamaktı. Bu tür etkinlikler hayal gücü ve yeteneklerin ön plana çıkmasını sağlar. Bu çalışmada emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dilerim.” ifadelerini kullandı.
 
Fuarda 1’er adet Kimya, İngilizce, Biyoloji+Plastik, Tarih projesi 2 adet, Fizik projesi 4’er adet, Matematik ve Türk Dili Edebiyatı projesi 9 adet, Meslek Dersleri projesi olmak üzere toplamda 23 adet proje sergilenmiştir.

1.Asalmatik: Dilek Gök Öbek
Projenin Amacı: Asal sayıları görsel materyal kullanarak somutlaştırıp eğlenceli hale getirmek. Asal olmayan sayıların fark edilmesini sağlamaktır.

 
2.Renkler Karıştı: Elif Üstünay
Projenin Amacı: Farklı şekillerde boyanan diskin hızla döndürülmesiyle algı yanılması oluşumunun gösterilmesidir.
 
3.Yaramaz Baloncuklar: Elif Üstünay
Projenin Amacı: Sabun köpüğünün hava basıncı ile etkisini gözlemlemek.

4.Pisagor Asansörü: Abdullah Kalaycı
Projenin Amacı: Pisagor teoreminin görsel sunumunu yapmak, Pisagor teoreminde kenar uzunlukları arasındaki bağlantıyı incelerken aynı zamanda dik üçgende trigonometrik bağlantıları göstermektir.
 
5.Geometri Saati: Mehmet Akmaden
Proje Amacı: İki boyutlu geometrik şekillerin somutlaştırılarak geometri öğretiminin eğlenceli hale gelmesini sağlamak. Materyal üzerinde çokgenlerin açı-kenar özelliklerini görsel hale getirmek.
 
6.Uzman Olarak Öğreniyorum: Fahriye Gürarslan
Projenin Amacı: Eğitimci Dorothy Heatcote’un geliştirdiği Mantle of Expert öğretim yaklaşımıyla derste uygulamak. Bir grup öğrencinin belirli konuda uzman olarak verilen görevi tamamlaması istenmektedir. Bu yaklaşım öğrencilerin sorumluluk duygularının içselleştirilmesine olanak sağlar. Öğrencilerin araştırma yaparak öğrenmeyi öğrenmesi hedeflenmektedir.
 
7.Türk Edebiyatı Dersinde Uzman Mantosu Yaklaşımı: Sevgi Akbaba
Projenin Amacı: Eğitimde Drama'nın öncülerinden olan Dorothy Heathcote’un Uzman Mantosu yaklaşımının derslerde yöntem olarak uygulanması ile yaparak yaşayarak öğrenme anlayışının etkin kullanımı.
 
8.Tarih Konularının Canlandırma Metodu ile Kalıcı Hale Getirilmesi: Özgür Yanık Projenin Amacı: Öğrencilerin Tarih dersine ilgisini arttırmak. Tarih dersinde öğrenilen bilgilerin kalıcı olması Tarih dersinin öğrencilerin gözündeki sıkıcı ders imajının sona erdirilmesi öğrencilerin kalıcı bilgiler edinmesi amaçlanmaktadır.
 
9.Görünüş Çıkarma: Alkan Alkaya
Projenin Amacı: Teknik Resim alanında parçaların görünüşlerinin anlaşılabilir hale getirilmesi.
 
10.Küçük Enerjiden Büyük Enerji Elde Edilmesi: Canan Tugay Timur
Projenin Amacı: Motor ve kayış kasnak sistemi kullanılarak küçük enerjiden büyük enerji elde etmek.
 
11.Hidrolik yük kaldırma sistemi: Metin Özbay
Projenin Amacı: Hidrolik sistemin güncel hayatta kullanım alanlarını öğrenciye göstermek ve teorik olan bilgiyi uygulamaya geçirmek.
 
12.Sütten Polimer Eldesi Yoluyla Diş Kaşıyıcı Üretimi: Ayşe Aktaş
Projenin Amacı: Bebeklerin daha organik bir diş kaşıyıcıya sahip olmasını sağlamak.
 
13.Artçı Depremlerden Şiddetli Depremin Olacağını Kestiren Akıllı Ev Sistemi: Ömer Şengül
Projenin Amacı: Hissedemediğimiz şiddetteki artçı depremleri hisseden bir sistem sayesinde şiddetli bir depremin haberini veren akıllı ev sistemi tasarlamak.

14.Atık plastiklerin Geri dönüşümünden Plastik Eşya Üretimi: Nagihan Altuntaş
Projenin Amacı: Atık durumdaki plastik parçaları tekrar kullanılabilir hale getirmek.
 
15.Plastik Sektöründe Kullanılan Endüstriyel Otomasyon Sistemleri: Mustafa Dinçer
Projenin Amacı: Plastik sektörü ve endüstriyel Otomasyon Sistemlerinin iş birliği hakkında araştırma yapılarak öğrencilerin teknolojik gelişimlerden haber- dar olmasını sağlamak.
 
16.Okul Sanayi İş birliği: Ümit Kurtulmuş
Projenin Amacı: Okul sanayi is birliği çalışmalarının önündeki problemlerin tespitini yapmak, çözüm önerileri sunmak.
 
17. Endüstri 4.0: Ümit Kurtulmuş
Projenin Amacı: Endüstri 4.0'ı tanıtmak, iç ve dış paydaşlarda farkındalık yaratmak.
 
18.Divan Edebiyatında Görülen Yırtıcı Kuşlar: Sercan Kekliktepe
Projenin Amacı: Divan Edebiyatı sanatçılarının farklı bilim dallarında entelektüel bilgi birikimine sahip olduğunu zooloji bağlamında yırtıcı kuşlar ekseninde ortaya koymaktır.
 
19.1950-1960 Türk Şiirinde Kadın Figürü: Deniz Eşkin
Projenin amacı:1950-1960 Türk şiirinde ki kadın figüründen hareketle geçmişten günümüze kadının toplum hayatında ki yeri ve önemini ortaya koymaktır.
 
20.Edebi eserlerden uyarlanan dizilerin okumaya etkisi: Ebru Dede
Projenin Amacı: Türk ve Dünya Edebiyatından diziye ve sinemaya uyarlanan eserlerle ilgili afis çalışması yapılarak öğrencilerin severek izlediği filmlerin, takip ettikleri dizilerin aslında romanlardan, hikayelerden uyarlama olduğunu öğrencilere göstererek uyarlama dizilerin kitapların yerini tutamayacağını kitapların uyarlama dizilere göre daha etkili olduğunu göstermek amacıyla hazırlanmıştır.
 
21.Oran orantı çarkı: Meltem Merve Domaniç
Projenin Amacı: Rasyonel sayılarda sadeleştirme ve genişletme kurallarını görsel materyal kullanılarak somutlaştırarak eğlenceli hale getirmek.
 
22.Dogada Kaybolan Plastikler: Hanife Merve Tetik
Projenin Amacı: Plastik ürünlerin çevreye verdiği zararın önlenmesi amacı ile öğrenciyi ve çevresini bilinçlendirmek.
 
23.Asit Yağmuru Ne Yapar: Nevin Danışman Küpeli
Projenin Amacı: Çevre kirliliği sonucu meydana gelen asit yağmurlarının yaşayan bitkiler üzerindeki zararlı etkisini gözlemlemek.
Bu içeriği paylaşın