Numarine Denizcilik Röportaj

28 Mart 2018
Ömer MALAZ
Yönetim Kurulu Başkanı
NUMARİNE Denizcilik Sanayi Ticaret A.Ş

 

Ömer Malaz Yönetim Kurulu Başkanı NUMARİNE Denizcilik Sanayi Ticaret A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Malaz ile ulaşım sektörüne başlayışını, üretimi ve Dünya pazarlarındaki yerlerini konuştuk.·

  • Şirketiniz kaç yılında kuruldu? 

Firmamız 2002 yılında kuruldu. Enterasan ve güzel bir hikâyesi var. Sanayici bir aileden geliyorum. Ailem sanayici olmasına rağmen bana tavsiyeleri "sanayicilik yapma, ticaret yap” oldu. Bende ilk olarak kendime küçük otellerde kullanılan elektronik küçük kasalar üreten bir kasa firması kurdum ve geliştirerek birkaç ortakla çalışmaya başladım. Daha sonra bu firmadan ayrılarak sektörleri araştırmaya başladım. Sonuçta bildiğim tek şey sanayicilikti. Teknelere olan düşkünlüğüm beni denizcilik sektörüne yönlendirdi. Yapmış olduğum araştırmalar ve fizibilite çalışmalardan sonra bu işi yapmak en büyük tutkum oldu. Numarine Denizciliği 52 fit ile 105 fit arasında seri üretim yapmak üzerine tek bina olarak kurduk. 15 sene içeresinde ürün gamımız ile birlikte kapasitemizi de arttırdık. ·

  • Kaç ortaklı bir yapıya sahipsiniz? 

Numarine markasinin tek sahibiyim, 2008 – 2012 yılları arasında yabancı bir yatırım fonunu ortak olarak almıştık fakat 2012 yılı itibari ile tüm hisseleri tekrardan satın aldım ve şu an hiç bir ortağım bulunmamaktadır. 

  • Ana üretim konunuz hakkında bilgi verir misiniz?

Tek bir üretim konumuz var. Tüm dünyada "Lüks Motor Yat” olarak sınıflandırılan tekneler üretmekteyiz. 3 ana sınıfımız var. 18 ile 45 metre arasi 3 ana seride 11 farkli model üretmekteyiz. Her yıl 10 ile 12 adet tekne üretebiliyoruz (siparişlerimizin boyu üretim âdetimizi etkilemektedir) 15 yıl içerisinde 115 adet tekne ürettik. Üretimimizin %75’lik bölümü ihracattır. Bugün Amerika Birleşik Devletlerinden, Avustralya’ya Hong Kong’dan Venezuela’ya kadar dünyanın her noktasında Numarine tekneleri yüzmektedir.Explorer flybridge hard değişen tirendi çok iyi yakaladık burada 3. Serimizi ürün gamımıza kattık. Şuanda 11 model üretmekteyiz. 3 tanesi Explorer. Şuanda ortalama ürettiğimizin boyu 28.76 mt 2018 de teslim edeceğiz. Avrupa’da lüks segment tekne yapan sayılı üretim tesislerinden bir tanesiyiz.Numarine’nin en büyük özelliği yurt dışından tasarımcılarla ve genç bir ekiple çalışmasıdır.Rakipsiz bir performans ve konfor sağlayacak şekilde tasarlamış olduğumuz motorlu yatlarımızla dünyadaki bütün denizlerde var olmak istiyoruz.

  • Firmanızda, mavi yaka ve beyaz yaka olmak üzere kaç kişi çalışmakta, Erkek ve Kadın personel sayınız nedir?

Beyaz yaka 42 ve mavi yaka 176 olmak üzere toplam 218 çalışanımız var. Bunların 205’i erkek, 13’ü ise kadındır.

  • Yapmış olduğunuz ithalat ve ihracat tutarınız nedir?

Toplam ihracat miktarımız 2017 yılı itibariyle 13.000.000,00 €’dur. Her yıl hedeflerimiz, yeni projelerimiz ile birlikte ihracat miktarını arttırmaktır.İthalatta 2017 yılı kapanışımız 1.400.000,00 €’dur. 

  • Yatırım miktarınız nedir?

2012 yılında yatırım yapılan CNC makinesi sayesinde tasarımlarımızı kendimiz yapmaya başladık ve son beş sene içerisindeki 7 yat modelinin tasarımı tamamen bize ait. 2017 yılı yatırım miktarımız 1.500.000,00 €’dur. 

  • Yurtdışı bağlantınız var mı?

Dünyada çok geniş bir coğrafi bölgede varlığımız bulunmaktadır. 36 Ülkede temsilciliklerimiz, distribütörlerimiz var. Rusya bayisi Hırvatistan’da Porte Montnegro’da aktif olabiliyor. Güney Amerika’daki bayimiz Venezuela’da, Meksika’da ya da Panama’da operasyon yapabiliyor. Çok geniş bir distribütör ağımız var. Sidney’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne Katar’a oradan Hong Kong dan Singapur’da Taylan’dan Amerika’nın Kaliforniya eyaletine kadar her yerde teknelerimiz yüzmektedir.

  • Hedefleriniz nelerdir?

Markamız adına önemli çalışmalar yapmaktayız, en büyük hedefimiz markamızı Avrupa da ilk 5 marka içerisine sokmak. Turquality’e katılan Türkiye deki ilk tekne firması olmak istiyoruz.

Bu içeriği paylaşın