Kooperatif Kurucu Üyemiz Sayın Ahmet BOĞUŞLU Vefat Etmiştir

14 Mayıs 2018
Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi (GEPOSB) öncelikle Plastik sektöründe faaliyet gösteren 115 sanayicinin bir araya gelerek oluşturdukları güç birliği sayesinde kurulmuştur.

19 Ocak 1990 tarihinde Plastik Sanayicileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifinin kurulmasıyla GEPOSB’ un temelleri atılmıştır. Plastik Sanayicileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifince 1992 yılında Gebze'deki 120 hektarlık arazinin tamamının satın alınıp öncelikle imar planı çalışmaları tamamlanmış, 1994 yılında altyapı ve üstyapı yatırımlarına başlanmıştır. Gelişme süreci içerisinde Organize Sanayi Bölgesi statüsüne dönüşmenin çok yönlü yararları benimsenerek 14.03.1998 tarihli Genel Kurul’da alınan kararla gerekli girişimler başlatılmış ve bu talebimiz aynı yıl Resmi Gazetede yayınlanıp kesinleşmiştir. 04 Ocak 2001'de 44 sicil numarasıyla Karma OSB tüzel kişiliği kazanılmıştır.

GEPOSB’ un Gebze’ de kurulmasında denizyolu, karayolu, demiryolu ve havayolu ulaşımına yakın olması, yetişmiş insan gücünün rahatlıkla bulunabilmesi, hammadde ve yedek parçaya kolay ulaşım gibi nedenlerden dolayı Gebze tercih edilmiştir. GEPOSB’da ilk sanayi yatırımları 1997 yılında başlamıştır. İlk etapta 5 firma ile başlayan yolculuğumuzda bugün itibariyle faaliyette olan firma sayısı 113’e, inşaat halinde olan firma sayısı 8’e ulaşmış durumdadır. Proje aşamasında olan 10 firma bulunmaktadır. Orta ve küçük ölçekte Farklı sektörlerde faaliyette bulunan firmaların dağılımı aşağıdaki tabloda verilmiştir.
Bu içeriği paylaşın