Ana Sayfa > KATILIMCININ SESİ > Yıldız Plastik Röportaj

KATILIMCININ SESİ

Yıldız Plastik Röportaj

Murat YILDIZ
Yönetim Kurulu Üyesi
Yıldız Plastik ve Ambalaj San.ve Tic.Ltd.Şti.

Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yıldız ile plastik imalat sektöründeki çeşitlilik ve ihraç pazarlarındaki yaklaşımlarına ilişkin konuları konuştuk.
 

 

Ø Şirketiniz Kaç yılında kuruldu, kaç ortaklı bir yapıya sahipsiniz? Biraz bilgi verir misiniz?

Şirketimiz 1970 yıllında Onursal Başkanımız Ziya YILDIZ tarafından kollektif şirket olarak kurulmuştur. 1994 yılında Yıldız İç ve Dış Ticaret, 1999 yılından itibaren ise YILDIZ PLASTİK VE AMBALAJ SAN. DIŞ TİC. LTD. ŞTİ unvanı altında ithalat ve ihracat yapmaktayız. 3 ortaklı bir yapıya sahip olarak üretimlerimiz devam etmektedir.

Ø Ana üretim konunuz hakkında bilgi verir misiniz?

Plastikten tek kullanımlık sofra ve mutfak malzemeleri üretmekteyiz. Plastik bardaklar, tabaklar, gıda kapları, kaşık, çatal, bıçak, alüminyum ürünler, kağıt ve EPS bardaklar olmak üzere geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Yaklaşık olarak 30 ülkeden tedarik etmiş olduğumuz hammaddeler Türkiye’de sadece PETKİM A.Ş. tarafından üretilmektedir. Ayrıca Pliproplen ve Polistren ağırlıklı olarak kullanmış olduğumuz hammaddelerin FOOD CONTACT belgelerini üretici firmalardan talep etmekteyiz. Ürünlerimizin tamamını TÜBİTAK’dan almış olduğumuz Migrasyon testlerinden ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yapılan kontrollerden geçtikten sonra ithalatını gerçekleştiriyoruz.Kalite ön planlı müşteri memnuniyetini esas alan firmamız, çağın getirmiş olduğu yeni ambalajlama teknikleri ile müşterilerine hizmet vermektedir. Yapmış olduğumuz ürünlerle;

2016 yılı İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği tarafından Plastik Ev ve Mutfak Ürünleri dalında "İhracatın Yıldızları” 1.’lik Ödülünü

2015 yılı İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği tarafından Plastik Ev ve Mutfak Ürünleri dalında "İhracatın Yıldızları” 2.’lik Ödülünü

2014 yılı İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği tarafından Plastik Ev ve Mutfak Ürünleri dalında "İhracatın Yıldızları” 2.’lik Ödülünü almaya hak kazandık.

Ø Firmanızda mavi yaka ve beyaz yaka olmak üzere kaç kişi çalışmaktadır? Erkek ve Kadın kaç kişidir?

20 beyaz yaka, 100 mavi yaka toplam 120 kişilik bir ekip ile çalışmaktayız. Çalışanlarımızın 40’ı kadın, 80’i erkektir.

Ø Yapmış olduğunuz ithalat ve ihracat tutarlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

2017 yılı ihracat tutarımız 12 milyon dolar, ithalat tutarımız ise 8 milyon dolar civarındadır.

Ø Yatırım miktarınız nedir?

2017 yılının ikinci yarısında, 20 milyon dolar’lık yatırımla yaklaşık 12.000 m2 alana sahip fabrikamıza taşındık. Üretim ve verimlilik artışı konularında yatırımlarımız devam etmektedir.

Ø Yurtdışı bağlantınız var mı? Hedefleriniz nelerdir?

Ukrayna ve Rusya ile başlayan ihracat yolculuğumuz bugün 4 kıta 60 ülkeye ulaşmıştır. Her geçen gün ihracat yaptığımız ülke sayısını arttırarak dünyanın her köşesine ürünlerimizle ulaşmak en büyük hedefimiz.