Ana Sayfa > KATILIMCININ SESİ > Hidropar Ropörtaj

KATILIMCININ SESİ

Hidropar Ropörtaj

Atıf Tunç ATIL
Yönetim Kurulu Başkanı
HİDROPAR  HKTM San. ve Tic. A.Ş.

Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Tunç ATIL ile elektromekanik ve robotik sektöründe, sektör çeşitlendirme, maliyet kontrol, ihraç pazarlarındaki yaklaşımına ilişkin konuları konuştuk.

 
- Şirketiniz kaç yılında kuruldu, kaç ortaklı bir yapıya sahipsiniz? Biraz bilgi verir misiniz?
Şirketimizi 3 kişilik ekip ile 1998’de kurduk. Erdemir gibi sektöründe lider olan demir çelik firmalarının yatırımlarında etkin rol aldık. 2007 yılında hidrolik sistemlerini kendi bünyemizde imal etmeye başladık. 2011 yılında ilk şubemizi Adapazarı’nda açtık ve Tübitak desteği ile Delta Robot projesini hayat geçirdik. 
- Ana üretim konunuz hakkında bilgi verir misiniz?
Sorunuzu hizmet verdiğimiz sektörleri fabrika otomasyonu ve ağır sanayi olarak ikiye ayırarak cevaplamak doğru olacaktır. Fabrika otomasyonu olarak; Elektromekanik ve robotik alanında, fabrikalardaki tekrarlanan işlerde insanın yerini alan yüksek verimli, hızlı ve hassas çözümler için gıda, beyaz eşya, cam, dövme ve otomotiv sektörlerinde paketleme ve kutulama, paletleme, taşıma, besleme ve boşaltma, parça işleme ve kesme konularında anahtar teslim komple hatlar ve makineler yapıyoruz. Bunun yanında, sektöre çok geniş bir yelpazede mekanik ve otomasyon ürün ve sistemlerin satışını gerçekleştiriyoruz. Ağır sanayide ise demir- çelik, presler, baraj kapakları başta olmak üzere tüm sektörlere hizmet veriyor, hidrolik silindir imalatının yanında yılda 200’ü aşkın hidrolik güç ünitesi ve sistemi sanayiye kazandırıyoruz. İkinci firmamız HKSM "Hareket Kontrol Servis Merkezi” ile yerinde mühendislik çözümleri, 7/24 servis, bakım ve montaj, fabrika söküm ve taşıma hizmetleriyle birlikte, yeni  "Sistematik Bakım” konseptini hayata geçiriyoruz. Mühendislik ve anahtar teslim gibi birbirini tamamlayan projelerde, müşterilerimizin hareket ve kontrol alanındaki tüm beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz.
- Firmanızda mavi yaka ve beyaz yaka olmak üzere kaç kişi çalışmaktadır? Erkek ve Kadın kaç kişidir?
28’i mühendis olmak üzere 44 beyaz yaka, 16 mavi yaka toplam 60 çalışanımız vardır. Çalışanlarımızın 11’i kadın, 49’u erkektir. 
- Yapmış olduğunuz ithalat ve ihracat tutarlarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Proje bazlı olması nedeniyle ihracat ve ihraç kayıtlı satışlarımız, yıldan yıla değişiklik göstermekle birlikte, 2016 yılında 2,3 milyon euro’yu aşmıştır. İthalatımız ise yıllık 1 milyon euro bandında gerçekleşmektedir.
- Yatırım miktarınız nedir?
2015’in ikinci yarısında, 11 milyon TL’lik yatırımla yaklaşık 6.000 m2 alana sahip ve yeni teknolojileri bünyesinde barındıran çevreci fabrikamıza taşındık. Üretim ve verimlilik artışı konularında yatırımlarımız devam etmektedir. 
- Yurtdışı bağlantınız var mı? Hedefleriniz nelerdir? 
Henüz yok ama niyetimiz var. Ar-ge Merkezi olmak için ön çalışmaları başlattık, 3 ay içinde hayata geçireceğiz. 2018 içinde Turquality belgesi için başvuruda bulunmayı, süreçlerini başlattığımız ISO 50001 Enerji Yönetimi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerimiz ile Amerikan Yeşil Binalar Derneği tarafından enerji verimli ve yeşil binalara verilen LEED sertifikasını almayı planlıyoruz. Yakın gelecekte yurtdışı şubemizin açılması için arayışlarımızı sürdürüyoruz.  Bilgi birikimi ve deneyimlerimizi yıldan yıla arttırarak, vizyonumuzda yer alan, başta Güneydoğu Avrupa, Doğu Avrupa, Yakın Asya gibi coğrafyalarda olmak üzere hareket ve kontrol teknolojileri alanında merkez olma hedefimize doğru yürüyoruz.